Główną zmianą wynikającą min. z konieczności wypełnienia norm unijnych i krajowych jest dopełnienie obecnego systemu gospodarki odpadami spalarnią.
Zakłada się także dalsze rozwijanie systemu segregacji śmieci, zwiększenie wydajności sortowni oraz budowę centrów recyklingu i zakładu demontażu odpadów wielkogabarytowych.
Przyjęcie określonych rozwiązań wymusiły nowe uregulowania prawne, dotyczące zakazu składowania na wysypiskach odpadów o wyższej wartości opałowej, jak również konieczności znacznego zredukowania ilości odpadów biodegradowalnych trafiających na wysypisko. Wynika to z wymogów unijnych oraz faktu, iż miejsca na składowisku w Baryczy szybko ubywa (jeśli będzie ono eksploatowane jak dotąd, zapełni się już w 2015r.).
Nowa aktualizacja PGO dla Krakowa zawiera dwa warianty. Po pierwsze zakłada prowadzenie gospodarki odpadami w oparciu o istniejącą już infrastrukturę (jak sortownia, kompostowania, zakład odzysku odpadów budowlanych, składowisko Barycz).
Uzupełnieniem do tego systemu miałby być od 2013 roku zakład mechaniczno-biologicznego przetwarzania śmieci wraz z instalacją do spalania odpadów o wysokiej wartości opałowej.
Według drugiego wariantu końcowym elementem systemu miałaby być spalarnia. Tą właśnie zmianę wskazano w nowym planie PGO jako istotną w prowadzeniu gospodarki odpadami w Krakowie.
Tylko spalarnia jest w stanie rozwiązać problem śmieci w jednym procesie, od początku do końca. Natomiast zakład mechaniczno-biologiczny sam w sobie nie rozwiązuje problemu, ponieważ musi być uzupełniony o instalację do spalania powstałych odpadów (tzw. paliwa alternatywnego).
Nowy PGO został już wyłożony do publicznych konsultacji. Wpłynęło kilka uwag min. od mieszkańców przeciwnych budowie spalarni śmieci. Poprawki do projektu wniósł także radny miasta Włodzimierz Pietrus (PiS) – PGO wskazuje dwa warianty, ale wyraźnie sugeruje, iż spalarnia będzie lepsza niż zakład mechaniczno-biologiczny. Natomiast spalarnia to nie jest właściwe rozwiązanie dla Krakowa.
Wszelkie uciążliwe inwestycje związane z gospodarką odpadami miałyby być zlokalizowane w Nowej Hucie: spalarnia (przy ul. Giedroycia), zakład demontażu odpadów wielkogabarytowych oraz centrum recyklingu (oba obok bazy MPO przy ul. Nowohuckiej). Jest to jednak bardzo blisko zabudowań mieszkalnych.