Ekstensywne metody produkcji w połączeniu z płatnościami ekologicznymi oraz innymi pakietami rolnośrodowiskowymi mogą czynic produkcję, dotąd mało intratną, opłacalną. W założeniach do pakietów rolnośrodowiskowych w PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) 2007-2013, mówi się o spadku przychodów nawet od 60 do nawet 100%. Efekt ten mogą zrekompensować płatności rolnośrodowiskowe, w tym ekologiczne, których głównym zadaniem jest zachęcenie rolników do porzucenia konwencjonalnych metod i przejście na praktyki przyjazne środowisku.
Aby zostać ekologicznym producentem żywności, należy w pierwszej kolejności przesłać zgłoszenie do odpowiedniej jednostki certyfikującej gospodarstwa ekologiczne (spis jednostek jest w pełni dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa www.minrol.gov.pl, informacje na ten temat można także uzyskać od doradców rolnośrodowiskowych), a następnie kopię zgłoszenia dostarczyć do właściwego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wybrana przez danego rolnika jednostka po okresie zmiany (po ok. dwa, trzy latach) wystawi gospodarstwu certyfikat rolnictwa ekologicznego.
Stosując ekologiczne metody produkcji, warto skorzystać z dopłat rolnośrodowiskowych , które mają na celu zrekompensowanie utraconych korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi metodami gospodarowania. Wnioski o dotacje rolnośrodowiskowe składa się w terminie tożsamym dla wniosków o przyznanie płatności obszarowych. Należy pamiętać, iż kopię zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia ekologicznego gospodarowania składa się wraz z pierwszym wnioskiem o dopłaty rolnośrodowiskowe.
Program wsparcia działalności rolnośrodowiskowej przewiduje duże pole manewru dla gospodarstw chcących przestawić się na produkcję ekologiczną. Sporo łąk w strukturze gruntów oraz potrzeba ekstensywnej produkcji może być dobrym powodem do przestawienia gospodarowania na ekologiczny chów bydła mięsnego. Tym bardziej, iż przemawiają za tym kuszące dopłaty rolnośrodowiskowe.