Co to jest EkoŚciema?
EkoŚciema to serwis internetowy, w którym sprawdza się, które produkty są naprawdę ekologiczne, a które to tylko wynik zabiegów speców od marketingu. Każdy internauta może zgłosić produkt/usługę/reklamę itp. w kategorii Eko lub Ściema wraz ze swoim opisem i oceną. Po publikacji wpisu użytkownicy serwisu mogą głosować na niego w rankingu EkoŚciemy.
Ekościema (ang. greenwashing) to wprowadzanie w błąd konsumentów poprzez prezentowanie nieprawdziwych informacji na temat “ekologiczności” produktów lub usług; często towarzyszy temu odciąganie uwagi od szkodliwej działalności firmy w innych obszarach działania. Termin ten jest również stosowany, gdy więcej czasu i pieniędzy zostało wydane na reklamowanie “zielonych” produktów, a nie na prawdziwe ekologiczne praktyki. Narzędziami ekościemy mogą być niejasne lub przejaskrawione teksty reklamowe, niezgodne z rzeczywistością grafiki/efekty wizualne itp.
Siedem Grzechów, jakie popełnia ekościema (wg badań firmy TerraChoice z 2007 i 2009r.) to:
1. Grzech Ukrywania Niekorzystnych Cech - np. energooszczędna elektronika wykonana z niebezpiecznych dla środowiska materiałów.
2. Grzech Braku Dowodu - np. produkty rzekomego pochodzenia naturalnego (oznaczone np. “certified organic”), ale nieposiadające odpowiedniego certyfikatu.
3. Grzech Niejasności - np. produkty z oznaczeniem “w 100% naturalne”, podczas gdy wiele naturalnie występujących substancji jest niebezpiecznych (np. arsen, formaldehydy).
4. Grzech Niestosowności - np. produkty “chlubiące się” brakiem CFC (chlorofluorowęglowodorów) w składzie, podczas gdy CFC zostało zakazane ok. 20 lat temu.
5. Grzech Kłamstwa - np. produkty bezprawnie oznaczone ekologicznymi standardami EcoLogo, Energy Star lub Green Seal.
6. Grzech Mniejszego Zła - np. “ekologiczne” papierosy czy “przyjazne dla środowiska” pestycydy.
7. Grzech Kultu Fałszywej Etykiety - np. umieszczanie specjalnych tekstów lub grafiki na produktach, które sugerują, że zostały one uznane przez niezależną, trzecią stronę; innymi słowy tworzenie i umieszczanie fałszywych ”ekopodobnych” etykiet lub oznaczeń.
Zgłoś Eko lub Ściemę!
Możesz współtworzyć ten serwis!
Wystarczy, że wyślesz informacje (wraz z uzasadnieniem) o zaobserwowanych przez siebie produktach bądź usługach, które można nazwać Eko lub Ściema. Dołączenie zdjęcia, skanu lub krótkiego filmu będzie bardzo pomocne. Informacje te zostaną sprawdzone i opublikowane na stronach, a następnie poinformowana o tym zostanie firma-Eko lub firma-Ściema.
Nie bądź bierny, poinformuj innych! http://www.ekosciema.pl/?page_id=6
Serwis EkoŚciema.pl prowadzi zespół z firmy konsultingowej Natural Systems. Jej celem jest rozwój i wdrażanie najnowocześniejszych metod zarządzania oraz technologii w ochronie środowiska i przyrody.
Zespołem zarządza prezes Natural Systems - Dr Andrzej Czech.