Ekonomia Społeczna nie będzie mogła się rozwijać bez naszego udziału, dlatego chcemy Państwu przybliżyć to pojęcie. Ekonomia Społeczna to specyficzny system działania polegający na osiąganiu celów społecznych metodami gospodarczymi. Idea ta jest rozwijana w wielu krajach, zwłaszcza w kontekście bezrobocia, osób, które z różnych przyczyn i wypadków losowych przestał brać czynny udział w życiu społecznym. Jest formą aktywności społecznej, funkcjonuje w środowisku, w którym ludzie angażują się we wspólne przedsięwzięcia, umieją ze sobą współdziałać i mają do siebie zaufanie umożliwiające wspólne podejmowanie ryzyka. W Polsce funkcjonują już przykłady takich zachowań, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane. Tłumy turystów goszczą w Bałtowskim Parku Dinozaurów koło Ostrowca Świętokrzyskiego czy Gancarskiej Wiosce na Mazurach. Chętnie kupowane są produkty wykonywane przez „Wspólnotę Chleb Życia”. Turyści w Krakowie mogą zamieszkać w „Pensjonacie u Pana Cogito”, w którym są zatrudnione osoby po przebytych kryzysach psychicznych. Niektóre krakowskie biura i kamienice są sprzątane przez pracowników Przedsiębiorstwa Społecznego Ognisko. Coraz częściej samorządy zlecają usługi użyteczności publicznej, takie jak sprzątanie, prowadzenie ośrodków kultury czy muzeów tego typu podmiotom. Rzadko zastanawiamy się, na jakich zasadach funkcjonują te przedsięwzięcia, co umożliwiło ich powstanie i dalszy rozwój? Są to przykłady przedsiębiorstw społecznych, produkujących produkty lub świadczących usługi, mające wyraźny cel społeczny. Wytwarzane przez nie zyski są i przeznaczane na utrzymanie i rozwój przedsiębiorstwa społecznego lub wspólnotę lokalną. Charakteryzują się raczej lokalną skalą przedsięwzięcia, co spowodowane jest ich ścisłym związkiem z problemami społeczności lokalnych oraz korzystaniem z ich potencjału.
Może stać się ona także wspaniałym źródłem inspiracji, pracy dla ludzi młodych. Pod tym względem ekonomia społeczna jest aktywną formą polityki społecznej, promującą aktywne działanie i wspierającą przedsiębiorczość, integrację społeczną poprzez pracę a nie wypłatę świadczeń. Przedsiębiorstwa Społeczne to także specyficzne podmioty wytwarzające produkty i świadczące usługi dla lokalnej społeczności. Może więc warto zamawiając usługi czy kupując prezenty poszukać produktów i usług oferowanych przez przedsiębiorstwa społeczne?. Dostaniemy profesjonalny produkt i usługę, a jednocześnie damy zatrudnienie osobie, która tego potrzebuje, zapobiegając wykluczeniu społecznemu. To przykład prawdziwej solidarności społecznej.
Więcej informacji na temat możliwości jakie daje biznes społeczny można uzyskać w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym „PIK ARES”
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu ustalenia indywidualnego terminu spotkania.
Telefon/fax: 012/ 426-88-11
Osoba do kontaktu:
Biro Projektu:
ul. Kunickiego 5 pok. 121, Kraków