Komitet ogłosił w tym tygodniu swoje stanowisko w sprawie GMO. Biologów niepokoi przede wszystkim zagrożenie ze strony GMO dla bioróżnorodności. W ostatnim czasie w Europie obserwuje się odwrót od GMO oraz wprowadzanie zakazu uprawy roślin modyfikowanych. Natomiast w Polsce, choć zakaz ten prawnie obowiązuje, można zaobserwować "zjawisko wprowadzania na coraz większą skalę upraw genetycznie modyfikowanych” i "brak wystarczających procedur zabezpieczających oraz nadzoru ze strony odpowiednich służb i urzędów, także bezkarność osób i instytucji naruszających rygorystyczne dotychczas w tej kwestii prawo”.
Komitet Ochrony Przyrody PAN zwraca uwagę na fakt, że uprawa takich roślin może wywołać problemy związane z bezpieczeństwem żywnościowy.
Profesor Zbigniew Mirek, przewodniczący Komitetu, podkreśla, że naukowcy z PAN apelują przede wszystkim o rygorystyczne przestrzeganie prawa dotyczącego GMO i obowiązującego w naszym kraju oraz o pilne wprowadzenie 15-letniego moratorium na uprawy i uwalnianie do środowiska organizmów modyfikowanych. Dzięki moratorium możliwie by było przeprowadzenie dokładnych i obszernych badań nad wpływem GMO na środowisko i człowieka.
Opinia ta zostanie przedstawiona w przyszłym tygodniu posłom podczas publicznej debaty na temat nowej ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych.