Głównym tematem debaty, która odbędzie się w dniach 21-22 maja w Solinie, będzie znaczenie partnerstwa lokalnego dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz wspierania inicjatyw ekoturystycznych. Konferencja odbywa się w ramach organizowanego corocznie Krajowego
Zjazdu Grup Partnerskich, który gromadzi przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów i przedsiębiorstw współpracujących lokalnie na rzecz zrównoważonego rozwoju swoich regionów. Organizatorem Zjazdu jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
http://www.fpds.pl, która od wielu lat wspiera i promuje działalność Grup Partnerskich
http://www.grupypartnerskie.pl, a od 2005 roku koordynuje Krajową Sieć Grup Partnerskich, liczącą obecnie 22 partnerstwa z całej Polski. Gospodarzem Zjazdu jest Grupa Partnerska "Zielone Bieszczady", a honorowego patronatu udzielił przedsięwzięciu Minister Środowiska Andrzej Kraszewski.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badania partnerstw lokalnych w Polsce, przeprowadzonego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska we współpracy z Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uroczystym momentem będzie rozstrzygnięcie dorocznego konkursu na Grupę Partnerską Roku, Projekt Roku i Animatora Partnerstwa Roku 2009. W części popołudniowej odbędzie się m.in. panel dyskusyjny z udziałem ekspertów na temat możliwości wykorzystania partnerstwa do rozwoju turystyki zrównoważonej. Jednym z głównych tematów konferencji będą również Zielone Szlaki Greenways, które nie tylko służą promocji turystyki rowerowej, ale także wspierają rozwój inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju. O Zielonych Szlakach opowiedzą zagraniczni goście ze środkowoeuropejskiej sieci Central and Eastern European Greenways, a Krzysztof Florys z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska przedstawi ekocertyfikaty "Przyjazny Rowerom" i "Czysta Turystyka", o które wiele Grup Partnerskich ubiega się w ramach swojej proekologicznej działalności.
Zjazd będzie jednak przede wszystkim okazją do prezentacji lokalnych inicjatyw, jakie Grupy Partnerskie realizują na co dzień w swoich regionach. Grupy Partnerskie wdrażają programy Fundacji Partnerstwo dla Środowiska: tworzą i rozwijają Zielone Szlaki Greenways, chronią i promują obiekty o wysokich walorach przyrodniczych i kulturowych w ramach Ekomuzeów lub wspierają przedsiębiorczość lokalną, wytwarzając produkty lokalne. Grupy realizują również autorskie inicjatywy edukacyjne, turystyczne, wspierające lokalną przedsiębiorczość. Zawsze jednak ich działania oparte są o wykorzystywanie potencjału trzech sektorów, aktywizowanie lokalnej społeczności i dbanie o ochronę środowiska.
Ostatniego dnia Zjazdu uczestników czeka wizyta studialna na terenie działania Grupy Partnerskiej "Zielone Bieszczady", organizowana przez Fundację Bieszczadzką. Wizyta ta jest coroczną tradycją Zjazdów Grup Partnerskich i pozwala zobaczyć na żywo najciekawsze inicjatywy realizowane przez Grupy oraz poznać osoby, które są ich twórcami. Tym razem obejrzymy, między innymi, ekomuzeum "W krainie bobrów" w Orelcu oraz pensjonat "Bazyl" w Bóbrce, gdzie można wziąć udział w warsztatach tradycyjnego bibułkarstwa, wypieku chleba czy wyrobu ceramiki. Uczestnicy zawitają też do szkoły podstawowej w Orelcu, która aktywnie działa na rzecz ochrony bieszczadzkiego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, a także do magicznej, nie tylko z nazwy, Zagrody "Magija" w Orelcu.
Dodatkowych informacji udziela:
Katarzyna Triantafelo, PR Manager
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
T. (12) 430 24 65, wew. 12