Według sprzedawców przepisy nie do końca są jasne, jednak największe kontrowersje budzi podawanie KGO na fakturach i paragonach, gdyż wg przedsiębiorców wymagałoby to kosztownych zmian w systemach informatycznych. Obowiązek podawania w cenie detalicznej opłaty recyklingowej dotyczy produktów AGD i RTV, nie dotyczy (choć może zostać uwzględniony) branży informatycznej.
Według Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT opłaty recyklingowej prawdopodobnie nie będzie trzeba uwzględniać w dokumentach fiskalnych, a jedynie na metkach, półkach, cennikach, bezpośrednio na towarze lub opakowaniu.
Jak wynika z sondy opublikowanej w kwietniu przez magazyn CRN, przepis o KGO nie jest jednak jeszcze przestrzegany przez większość resellerów. Z owych badań wynika, iż 85% badanych nie umieszcza informacji o koszcie gospodarowania odpadami na cenie produktu, pozostałe 15% nie wie w ogóle co to jest KGO. Co więcej, z rozmów przeprowadzonych z resellerami wynika, iż mimo, że połowa ankietowanych otrzymała informację z hurtowni i opłacie recyklingowej jednak wciąż wstrzymuje się z podawaniem tej informacji w cenach detalicznych, ponieważ nikt tego jeszcze nie robi, a także czeka na interpretację tychże przepisów przez Ministerstwo Środowiska.
Importerzy oraz producenci są zdania, iż umieszczenie KGO na produktach może mieć pozytywny walor edukacyjny, bowiem pozwoli nie tylko zwiększyć świadomość konsumentów na temat recyklingu, ale także może przełoży się na konkretne działania, czyli na zbiórkę elektrośmieci.
KGO, które płaci klient, stanowi jeden z elementów budowy i zarządzania systemem odbierania, zbierania, przetwarzania, odzysku, recyklingu i unieszkodliwiania zużytego sprzętu. Jednocześnie stworzenie efektywnego systemu zarządzania dzisiaj pozwoli w przyszłości na bezpłatne oddawanie sprzętu w punkcie zbiórki.