Uregulowano podstawowe wymagania w zakresie produkcji, pakowania oraz transportu żywności ekologicznej. Zarówno produkcja, jak i dostarczanie na rynek UE produktów ekologicznych opatrzonych stosownymi etykietami i logo podlega szeregowi działań składających się na określony proces, który musi zostać w pełni zrealizowany. Rolnicy tradycyjni muszą przejść przynajmniej dwuletni okres przejściowy, zanim będą mogli oznaczać jako produkty ekologiczne to, co wprowadzają na rynek. Jeśli chcą produkować zarówno produkty konwencjonalne, jak i ekologiczne, muszą wyraźnie oddzielić od siebie te dwie działalności.
Ponadto, ekologiczne oznakowanie nie może być zamieszczone na etykiecie, jeśli widniałaby na niej informacja, że odnośny produkt zawiera GMO. Jednak produkty zawierające wskutek przypadkowego zanieczyszczenia nie więcej niż 0,9% pozostałości GMO będą mogły być znakowane jako ekologiczne.
Żywność ekologiczną będzie można importować jedynie pod warunkiem, że będzie ona produkowana według równoważnych zasad produkcji. Lista substancji (nawozów, środków poprawiających jakość gleby, jak również środków ochrony roślin) dopuszczalnych w rolnictwie ekologicznym nie ulegnie zmianie.
Logo rolnictwa ekologicznego UE obowiązuje do znakowania produktów pakowanych przez producentów, a importerzy ekologicznej żywności będą mieli prawo do jego stosowania.
Aby tzw. produkt końcowy mógł zostać oznakowany jako ekologiczny, będzie musiał składać się co najmniej w 95% z ekologicznych składników żywnościowych; wszystkie inne końcowe wyroby żywnościowe mogą zawierać informacje o składnikach ekologicznych wyłącznie na liście składników.
Nowe rozporządzenie stanowi odpowiedź na wnioski przyjęte przez Radę Unii Europejskiej na posiedzeniu w październiku 2004 roku, w sprawie Europejskiego Planu Działań dla Żywności Ekologicznej i Rolnictwa z czerwca 2004 roku, który zawiera ogólną strategiczną wizję wkładu rolnictwa ekologicznego we Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej.
Aby zwiększyć wiarygodność, na wszystkich produktach znakowanych jako ekologiczne muszą, z mocy prawa, znajdować się: nazwa ostatniego podmiotu przygotowującego produkt do obrotu, tzn. rolnika, przetwórcy lub sprzedawcy oraz nazwa i/lub numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej.
Ekologiczne logo i system znakowania są zaprojektowane tak, by dać pewność, że
produkty które kupujemy są wytwarzane zgodnie z wymogami Rozporządzenia UE o rolnictwie ekologicznym.