W Polsce od trzech lat obowiązuje ustawa, zgodnie z którą każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinien trafić do specjalnych punktów utylizacji. Według nowych regulacji, niedotrzymanie tego obowiązku może oznaczać mandat do pięciu tysięcy złotych. Rzeczywistość pokazuje jednak, iż stosunkowo rzadko dostarczamy niepotrzebny już sprzęt do wyznaczonych miejsc utylizacji. Rozpowszechnienie informacji na temat punktów zbierania starego sprzętu jest wciąż niedostateczne, dlatego też czterech największych operatorów telefonii komórkowej – Era, Orange, Play oraz Plus – rozpoczynają kampanię, której celem jest przede wszystkim podkreślenie znaczenia utylizacji zużytych telefonów mobilnych dla środowiska naturalnego.
Każdy z nas może zgłosić się w punkcie sprzedaży jednej ze wspomnianych sieci oraz pozostawić tam, nieodpłatnie, dowolną ilość aparatów oraz ich akcesoriów. Zebrany sprzęt będzie gromadzony w specjalnych pojemnikach, a następnie przekazany firmie, która zajmie się jego profesjonalną utylizacją i recyklingiem. Kampania „Oddaj telefon” jest inicjatywą operatorów, która wykracza poza podstawowe zobowiązania wynikające z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Ma służyć zebraniu jak największej ilości sprzętu komórkowego, bez limitów przewidzianych w ustawie (możliwość oddania jednego zużytego aparatu za jeden kupiony aparat). Akcja może być dobrym przykładem zaangażowania się w problematykę ochrony środowiska zarówno dla innych branż, jak i dla konkurujących ze sobą podmiotów.
Operatorzy chcą także spopularyzować oddawanie sprzętu wśród własnych pracowników; akcję skierowaną do załogi planuje m.in. Polkomtel – operator sieci Plus, lider pod względem sprzedanych kart SIM.
Według szacunków każdy wyrzucony na śmietnik telefon może skazić na długo do jednego metra sześciennego gleby oraz do 400 litrów wody!
Era, Orange, Play i Plus będą promowały proekologiczną ideę poprzez ogólnopolską kampanię informacyjną za pomocą prasy, bilbordów, radia i Internetu. Dla wzmocnienia edukacji ekologicznej swoich klientów, operatorzy przygotowali specjalną stronę internetową www.oddajtelefon.pl, na której można znaleźć adresy punktów utylizacji oraz dodatkowe informacje dotyczące kampanii. Lista z adresami będzie stale poszerzana, poza tym o możliwość zwrócenia niepotrzebnego już sprzętu możemy zapytać w każdym salonie – pracownicy wskażą nam wówczas odpowiedni punkt utylizacji.
Pozostaje tylko jeden drobny kłopot, a mianowicie w myśl regulaminu użytkownik przekazujący sprzęt sam musi zadbać o to, aby z jego pamięci usunąć wszelkie dane, gdyż żaden z operatorów nie bierze na siebie odpowiedzialności za poufne informacje pozostawione w telefonie.
Źródła: „Mobility” z 01.03.2009; „Gazeta finansowa” z 20.03.2009; „Komputer Świat” z 23.03.2009.