Żywność ekologiczna powstaje w sposób zbliżony do naturalnego: bez dodatku sztucznych nawozów i organizmów genetycznie modyfikowanych, natomiast podczas obróbki bez promieniowania jonizującego. Wyrób taki powinien pochodzić bezpośrednio od producenta, bądź być dystrybuowany w zamkniętym i bezpiecznym opakowaniu.
Największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi żywności ekologicznej ,,Ekogala 2009” nieprzypadkowo odbywają się w Rzeszowie. Ten region to prawdziwy lider w produkcji ekologicznej żywności. W ciągu zaledwie dwóch lat powstały tutaj ponad 2 tysiące gospodarstw ekologicznych.
Organizowana z roku na rok z coraz większym rozmachem impreza, to obecnie największe spośród prezentowanych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targów żywności ekologicznej, podczas których swoje najlepsze produkty ekologiczne promowało ponad 110 wystawców z Polski i zagranicy. Tegoroczna, trzecia już edycja Targów jest dowodem na to, że ta impreza wystawiennicza wpisała się w kalendarz wydarzeń promocyjnych poświęconych rolnictwu ekologicznemu w wymiarze nie tylko ogólnopolskim, ale i europejskim.
Popyt na zdrową żywność dynamicznie wzrasta, lecz głównie za granicą. Blisko 80 procent owoców miękkich jest przeznaczonych na eksport.
- Rynek rozrasta się, a kryzysu w rolnictwie ekologicznym nie widać – mówi Marian Wójtowicz, prezes Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego.
Obserwuje się także coraz większe zainteresowanie produkcją ekologicznej żywności wśród właścicieli gospodarstw agroturystycznych, którzy w ten sposób chcą poszerzać swoją ofertę dla turystów oraz znaleźć dodatkowe źródło dochodów.
Wsparcie dla rolnictwa ekologicznego można otrzymać z Unii Europejskiej. Agencja Rynku Rolnego ma zamiar jeszcze w tym roku wdrożyć nowe projekty wspierające marketing produktów ekologicznych, min. dofinansowanie kampanii promocyjnych oraz informacyjnych realizowanych przez organizacje branżowe (zwrot 80 proc. kosztów).
Budżet projektu przewiduje 55 mln euro rocznie.