Na farmach organizowane są różnego rodzaju warsztaty: pieczenia bochenków chleba w glinianym piecu, przetwarzanie owoców i warzyw, nauki ekologicznego budownictwa, robienia serów i wiele innych. Można zdobyć wiedzę o właściwościach leczniczych i smakowych ziół, poznać tajniki wegetariańskiej kuchni.
Ekologiczni farmerzy, w zamian za pomoc w na gospodarstwie, zapraszają ludzi z całego świata do swoich domów, oferując im miejsce do spania i wyżywienie. Pierwotna forma wolontariatu w ramach WWOOF polegała na pracy tylko w weekendy i miała charakter lokalny, czyli odbywała się w pobliżu miejsca zamieszkania wolontariusza. Dzisiaj również można skorzystać z takiej współpracy, jednak bardziej popularna jest opcja długo terminowa.
Ekofarmy są bardzo zróżnicowane. Niektóre są małe, prowadzone przez ludzi starszych lub samotnych, inne są wielkie i należą do wielopokoleniowych rodzin.
Każdy kto chce się przekonać o tym, jak wygląda życie na wsi i praca na gospodarstwach ekologicznych, może zacząć od takiego wolontariatu. Wystarczy zarejestrować się na stronie głównej organizacji WWOOF –
wwoof.org. Polskie gospodarstwa ekologiczne można znaleźć na stronie
www.wwoofpoland.ning.com. Członkostwo jest bezpłatne. Na stronie istnieje możliwość skontaktowania się z gospodarzami za pomocą dostępnego tam formularza. Ekologicznych gospodarstw można także szukać na własną rękę lub w Internecie. Wolontariuszem może być każdy, kto ukończył 18 lat. Niektóre gospodarstwa są bardzo oblegane i miejsca w nich są rezerwowane nawet 3-4 miesiące wcześniej. Dzwoniąc do właścicieli warto pamiętać, że najłatwiej zastać ich w przerwie obiadowej lub wczesnym wieczorem, kiedy nie pracują.