W pierwszej części seminarium prelegent dr Ryszard Stocki opowiedział o idei pełnej partycypacji w zarządzaniu oraz o tym jak sprawić, aby ludzie byli zaangażowani w swoją pracę. Na trzy aspekty własności składają się własność prawna, własność psychologiczna oraz własność kontrolna. Partycypacja nie jest wartością.
Pierwsze kroki do pełnej partycypacji:
1) opracowanie wspólnego systemu wynagrodzeń,
2) ocena ekspertyzy,
3) analiza procesu,
4) strategia,
5) wewnętrzne zarządzanie.
Pełna partycypacja w zarządzaniu oznacza firmę przyjaciół!
Podczas drugiej części seminarium pani Monika Bąk reprezentująca Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU mówiła o firmie przyjaznej rodzinie oraz o aktywności na rynku pracy. Dlaczego warto cały czas podnosić swoje kwalifikacje? kształcenie ustawiczne, czyli uczenie się przez całe życie jako współczesny standard, inwestycja w swój rozwój to inwestycja na lata – a dokształcanie się jest najlepszą strategią, nie tylko podczas kryzysu, jest to postawa proaktywna, ucząc się ćwiczymy umysł i pamięć oraz poszerzamy swoje możliwości wykorzystując swój potencjał. Gdzie szukać informacji o realizowanych projektach? strony internetowe, min.:
www.malopolska.do-celu.eu (wyszukiwarka szkoleń),
www.inwestycjawkadry.info.pl (wyszukiwarka),
www.funduszeeuropejskie.gov.pl,
www.studiapodyplomowe.eu,
www.zdz.krakow.pl,
www.marr.pl,
www.pracujacyrodzice.pl (aktualności),
www.centrumrodzicow.org (aktualności); urzędy pracy (Wojewódzki Urząd Pracy i działające przy nim Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Powiatowy Urząd Pracy, Grodzki Urząd Pracy); instytucje pomocy społecznej (Klub Integracji Społecznej, Centrum Integracji Społecznej); organizacje pozarządowe:
www.ngo.pl; media: prasa, radio, tv regionalna, plakaty.
24 listopada zapraszamy na kolejne w jesiennej edycji seminarium ZIG. Tematem będzie „Merchandising produktów ekologicznych. Jak podnieść efektywność sprzedaży poprzez wykorzystanie topografii sklepu i sztukę prezentacji produktów”.